همه چیز درباره علم نانو سرامیک

به طور کلي علم نانو سرامیک را مي‌توان به دو شاخه سرامیک فيزيکي و سراميک صنعتي تقسيم کرد.

سراميک فيزيکي درباره ساختمان مواد سراميکي و خواص آنها بحث مي‌کند. در اين شاخه ساختمان اتم، اتصالات بين اتم­ها، ساختمان­هاي بلوري، ساختمان شيشه، معايب ساختماني، استحاله‌هاي فازي، رشد دانه‌ها، تبلور مجدد و مباحثي نظير آنها مورد بحث قرار مي‌گيرد. علاوه بر اين خواص الکتريکي، مغناطيسي، نوري، حرارتي و مکانيکي سراميک­ها هم مورد بحث قرار مي‌گيرند.

در سراميک صنعتي از تکنولوژي ساخت سراميک­ها صحبت مي‌شود.اصولاً مراحل ساخت هر جسم سراميکي به صورت زير است:

 • انتخاب مواد اوليه و تغليظ و تخليص آن.
 • آماده‌سازي مواد اوليه (خردکردن- دانه‌بندي- مخلوط کردن )
 • شکل دادن
 • خشک کردن
 • پختن (زينتر کردن)

بیسکوییت در صنعت سرامیک چیست؟ قطعات خاکی که قبل از اعمال لعاب و چاپ از خشک کن خارج می شوند، بیسکویت گفته می شود که اگر ضایعات این نوع بیسکویت به بدنه افزوده شود، انقباض حین خشک شدن کم نمی شود زیرا رس پخته شده است.

علم سرامیک و نانو|آرشاسرام

فرآورده‌هاي نانو سراميک

اين فرآورده‌ها را مي‌توان به دو گروه عمده تقسيم کرد:
سراميک­هاي سنتي: سيمان­هاي هيدورليکي سفالينه‌ها، چيني‌‌ها و کاشي‌ها،ساينده‌هاي سيلسيم کاربيدي

سراميک­هاي نوين: اين دسته براي جوابگوئي به نيازهاي مخصوص مانند مقاومت حرارتي بيشتر، خواص مکانيکي بهتر و خواص الکتريکي ويژه و مقاومت شيميايي افزونتر به وجود آورده‌اند.

گروهي از انواع اين نوع سراميک­ها عبارتند از:
سراميک­هاي اکسيدي خالص با ساختماني يکنواخت: به عنوان اجزاء الکتريکي با ديرگداز بکار مي‌روند
سراميک­هاي الکترواپتيکي (الکترونيکي– نوري): برای تبدیل علائم الکتريکي به نوري بکار میروند
سراميک­هاي مغناطيسي: اين مواد اساس واحدهاي حافظه مغناطيسي را در کامپيوترهاي بزرگ تشکيل مي‌دهند.
سراميک­هاي نيتريدي: مانند نيتريد آلومينيوم که بسيار ديرگدازبوده واستحکام خوبي در درجه حرارت­هاي بالا دارن

سرامیک کف

سرامیک ها شامل ارتن ور؛ استن ور؛ چینی؛ پرسلین ها و سرامیک های خاص می شوند.
ارتن ورها یا به نوعی سفال ها دمای پخت 850 تا 1000 درجه سانتی گراد دارند. و شامل انواع طبیعی؛ ظریف؛ تالکی و نیمه شیشه ای می شوند.
استون ورها یا ظروف خانگی نسبت به ارتن ورها بیشتر حرارت دیده اند و خیلی سخت شده اند زیرا که در حرارت 1200 تا 1300 درجه سانتی گراد پخته شده اند.

استون ورها دارای پلاستیسیته بالا و انقباض کمی هستند.در این گروه نیز انواع طبیعی؛ ظریف؛ صنعتی غیر متخلخل یافت می شود.
چینی ها نیز این خواص را دارا می باشند:پخت بالا؛ تخلخل کم؛ ظریف بودن و داشتن لعاب شیشه ای.

بهبود علم نانو سرامیک

برای اینکه هر شرکت کاشی و سرامیک بتواند اثر بخشی و بهره وری خود را افزایش دهد باید مسائل کیفیتی زیر را مدنظر قرار دهد. برخی از عواملی که به نظر می رسد در کیفیت فرآیند شرکت مؤثر می باشد از قرار زیر می باشد:

 1.  ماشین آلات و تجهیزات ماشين آلات كاشي و سراميك: راههای مختلف بکارگیری از ماشین آلات و تجهیزات موجب افزایش بهبود در کیفیت محصولات می شود که برخی از این راه ها عبارتند از: 1- تعمیرات و نگهداری مناسب 2- کارکرد ماشین آلات و تجهیزات در شرایط مناسب عملیاتی 3- افزایش ظرفیت تولید، با خرید و نصب ماشین آلات جدید بخصوص در بخش پرس 4- استفاده مؤثر از ماشین آلات و تجهیزات در دست و کاهش زمان بیکاری 5- افزایش ظرفیت تولید با رفع گلوله ها   6 – خرید واگن های آستیکمات که دارای میله های افقی متحرک باشد تا به کاشی ها آسیب کمتری برسد . ( قفسه های حمل کاشی)
 2.  مشخصات محصول: درآمدهای حاصل از فروش محصول را می توان با استفاده از مشخصات خاص و طراحی مناسب آن بهبود داد.طراحی مجدد و پی در پی محصولات براساس نیازها و سلیقه مشتریان موجب تمایل بیشتر آنان نسبت به پرداخت پول برای تهیه محصولات مورد نیازشان می شود که در نهایت موجبات افزایش بهره وری شرکت را فراهم می سازد. برای اینکار دسترسی به طرحهای جالب از طریق اینترنت و مجلات روز دنیا و…. لازم است.
 3. مواد اولیه: تلاش در جهت کاهش مصرف مواد می تواند نتایج قابل ملاحضه ای داشته باشد.تأثیرات مهم مواد اولیه در بهبود کیفیت محصول، عمدتاً به شیوه های زیر حاصل می شود:1- افزایش بازدهی مواد از طریق انتخاب صحیح مواد، کیفیت آنها و کنترل فرآیند تولید2- کنترل و استفاده از ضایعات3- بالابردن درجه مواد به وسیله فرآیند مقدماتی جهت بهبود کیفیت آنها در فرآیند اصلی4- استفاده از مواد با قیمت مناسبتر5- دقت در حمل و نقل مواد، جهت جلوگیری از افزایش ضایعات قبل از تولید.
 4.  تکنولوژی: تکنولوژی از دو کلمه لاتین تکنو به معنی فن و لوژی به معنی مطلق یا دانش تشکیل شده است، نوآوری و تحول تکنولوژی، اهمیت و تأثیر قابل توجهی در بالابردن کیفیت دستگاههای کنترل تصویری،   افزایش حجم تولیدات، افزایش نوع خدمات، بهبود کیفیت و روشهای جدید بازاریابی دارد.خرید دستگاههای کنترل تصویری برای درجه بندی کاشی ها که از طریق پردازش تصویر و استفاده از تکنیک مورفولوژی قبل از عملیات بسته بندی، برای تهیه کردن یکسانی محصولات نهایی لازم به نظر می رسد.
 5.  مدیریت: تجربه عملاً ثابت کرده است که در اکثر کشورها چیزی در حدود 80% منافع در سازمانها منوط به مدیریت است. که در واقع مسئول تقسیم مؤثر از منافع تحت کنترل یک واحد صنعتی، اقتصادی، تولیدی و خدماتی می باشد.بنابراین مدیر می تواند از راه اصلاح روشها و فرآیندهای تولیدی، استفاده کامل از منابع موجود، استفاده از دانش و تجربه کارکنان، ایجاد حلقه های کنترل کیفیت (به منظور کاهش ضایعات و بهبود فرایند کاری و بهبود استانداردها) ایجاد زمینه تعاون ، همکاری کار گروهی در میان کارکنان به منظور قبول اهداف سازماندهی به عنوان اهداف فوری طراحی و اجرای موفق برنامه های آموزشی جهت ارتقاء دانش فنی کارکنان ، ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه ، جلوگیری از ضایعات ، تفویض  اختیارات و انتصابات مناسب باعث افزایش بهبود کیفیت محصول در سازمان مربوطه خواهد شد.
 6. کارکنان: کارکنان با وجود مدیریت توصیف شده در بالا مسلماً نیاز به مجری کارآمد در زمینه فکری مدیریت احساس می شود.که خود نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت دارد ، در این رابطه ، اثرات روانی و محیط کاری حاکم بر کارکنان ، از شرایط بسیار مهم است و موفقیت مدیریت در برابر کارکنان ، زمانی آشکار خواهد شد که با فراهم نمودن تسهیلات مناسب در هر زمینه ای ، وجدان کاری و دلسوزی در ایشان پدیدار شود که این موضوع در کمیت و کیفیت نیروی کار موثر است.
 7. آموزش پرسنل: آموزش کارکنان بهتر است در حین انجام کار و عملی صورت گیرد. اجرای آموزشهای حین کار در سازمانهای صنعتی و تولیدی به صورت یک امر طبیعی درآمده و همگان  بر آن اتفاق نظر دارندمنتها در طراحی و اجرای آموزشها آنچه دارای اهمیت فوق العاده است ارزیابی و اثر بخشی این نوع آموزشها است که بتوان از نتایج به دست آمده آن آموزشهای تکمیلی و جهت دار را طراحی کرد. لذا آموزش صحیح پرسنل از کارهای بسیار مهم سازمانی می باشد. مؤسسات برای افزایش تولید کمی و کیفی محصولات خود نیاز به پرورش انسانهایی با نیروی کار ماهرتر و بهتر را دارند به بیان دیگر باید نیروهای کاری را پرورش دهند که توانایی خلق چنین تولیدات با کیفیتی را دارا باشند.
 8.  رضایت مشتری: یکی از اهداف اساسی مدیریت کسب رضایت مشتری است. از دیدگاه سنتی مشتری کسی است که فرآورده های شرکت را خریداری می کند ولی امروزه مشتری کسی است که سازمان مایل است با ارزشهایی که می آفریند. بر رفتار وی تأثیر گذار منظور از ارزش چیزی است که مشکلی از مشتری را حل و رفع می کند و نیازی برآورده می سازد. اکنون در اقتصاد جهانی مشتری بهای شرکت را رقم می زند و شرکت نمی توانند به خواسته مشتری توجه نکند.اصلی ترین هدف شرکتها امروزه رضایت مشتری است. برای رسیدن به این رضایت باید خدمات مطلوب به مشتریان ارائه شود اگر خدمات ارائه شده کمتر از انتظار مشتری باشد نارضایتی مشتری را به دنبال دارد.در نتیجه گیری نهایی باید به این نکته اکتفا نمود که کیفیت مطلوب در نتیجه روش و تکنولوژی مطلوب صورت می گیرد و هدف کنترل کیفیت رضایت مشتری و سودآوری برای شرکت می باشد.

کاربردنانو تکنولوژی در سرامیک

استفاده از علم نانو سرامیک

در بعضی از سرامیکهای پرسلان کف، ترکیبی از فلز برای افزایش استحکام بکار رفته است که سرامیک را در مقابل حدود 200 نیوتن فشار یا ضربه بر سطح آن مقاوم می کند. جذب رطوبت و لک های رنگیاز قبیل رنگ قهوه، چای، بستنی و سایر مایعات رنگی در این سرامیک ها حدود 5% است که تقریبا غیر قابل نفوذ محسوب می شود.مشخصه مهم این سرامیک ها، رکتیفایر بودن آنهاست  که قابلیت اجرای بدون درز را به مجریان می دهد و میزان ملات بین سرامیک ها را بعد از نصب به حداقل میرساند (در حد صفر).

بطور کلی کاربرد  فنآوری نانو سرامیک موجب افزایش استحکام، درخشندگی، زیبایی خیره کننده، ترکیب بهینه مواد، کاهش لکه پذیری و جذب رطوبت و نصب آسان گردیده است.

ویژگی های نانو سرامیک را می‌توان از دو دیدگاه بررسی كرد. یكی ویژگی  نانو سرامیک ساختاری، و دیگری ویژگی محصولات بدست‌ آمده است.

6 ویژگی نانو سرامیک

 1. كوچك، سبك، دارای خواص جدید ، چندكاركردی، هوشمند و دارای سازماندهی مرتبه‌ا‌ی.
 2. خواص مكانیكی بهتر: سختی و استحكام بالاتر و انعطاف‌پذیری كه ویژگی منحصربه‌فردی برای سرامیك‌هاست.
 3. داشتن نسبت سطح به حجم بالا كه باعث كنترل دقیق بر سطح می‌شود.
 4. دمای زینتر پایین‌تر كه باعث تولید اقتصادی و كاهش هزینه‌ها می‌گردد.
 5. خواص الكتریكی، مغناطیسی و نوری مطلوب‌تر: قابلیت ابررسانایی در دماهای بالاتر و قابلیت عبور نور بهتر.
 6. خواص بایویی بهتر (سازگار با بدن انسان)

 كاربردهای نانو سرامیک درتکنولوژی

نانو سرامیک تكنولوژی باعث ایجاد تحول چشمگیری در صنعت سرامیك گشته‌است. در این میان نانو سرامیک، خود باعث ایجاد تحول عظیمی در تكنولوژی‌های امروزی مانند الكترونیك، كامپیوتر، ارتباطات، صنایع حمل‌ونقل، صنایع هواپیمایی و نظامی و … خواهندشد.

برخی كاربردهای حال و آینده نانو سرامیک :

– نانوروكش‌های چندكاركردی رنگ‌دانه‌ها پولیش‌های مكانیكی-شیمیایی

–حایل‌های حرارتی ،حایل‌های اپتیكی UV و قابل رؤیت

– تقویت Imaging مواد جوهرافشان

– دوغاب‌های روكش ساینده ،لایه‌های ضبط اطلاعات پوشش‌ها و دیسپرژن‌ها

– سنسورهای ویژه مولكولی ذخیره انرژی (پیل‌های خورشیدی و باطری‌ها)

– غربال‌های مولكولی، مواد جاذب و غیرجاذب داروسازی ،كاتالیست‌های ویژه، پركننده‌ها سرامیك‌های دارای سطح ویژه بالا

– نوارهای ضبط مغناطیسی ،قطعات اتومبیل، فعال‌كننده‌ها، لیزر های کم پارازیت

سرامیک های تقویت شده، ابزارهای برش با سختی بالا، سیمان های نانو کامپوزیت، مواد ساختاری فوق العاده سخت و محکم ، سرما سازهای مغناطیسی، سیمان های انعطاف پذیر

 نانو سرامیک پرسلان چیست؟

به سرامیک با خصوصیات زیر پرسلان می‌گویند.

 • سرامیک های پرسلان جذب آب پایین دارند و در برابر آب نفوذ ناپذیرند.
 • بسیار متراکم و مستحکم هستند.
 • مقاومت زیادی در برابر سایش دارند.
 • مقاومت زیادی در برابر یخ زدگی دارند.
 • خیلی بهداشتی هستند و نگهداری کمی نیاز دارند.
 • مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارند و با محیط سازگار هستند.

خصوصیات سرامیک پرسلان

انواع سبک نانو سرامیک

نانو سرامیک ها بر اساس ماهیت فیزیکیشان به سبک‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 • سبک روستیک:طرح‌های برگرفته از قلعه‌های باستانی اروپایی از ویژگی‌های سبک روستیک است. محصولات عرضه شده در این سبک معمولاً دارای سطوح برجسته و با طرح‌های نامنظم و تصادفی هستند.

 • سبک کلاسیک:طرح‌هایی با رنگ‌های آرامش دهنده همراه با سادگی همیشگی از ویژگی‌های بارز محصولات قرار گرفته در این سبک هستند.

 • سبک سنگ :سبک برگرفته از طرح‌های سنگ طبیعی است و مزایای سرامیک نسبت به سنگ طبیعی به این شرح است:بهداشتی‌تر و قابل شستشو‌تر است.زیباست و زیبایی خود را مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند.قیمت آن نسبت به سنگ کمتر است.از سنگ سبک‌تر ولی هم از نظر فیزیکی و هم شیمیایی از آن مقاوم‌تر است،.تکرار پذیر است یعنی میتوان با هر متراژی سرامیک مشابه تهیه و تولید کرد.
 • سبک چوب: سبک برگرفته از طرح‌های چوبی است و مزایای زیر را داراست:بهداشتی‌تر و قابل شستشو‌تر است.بر اثر رطوبت پوسیده نمی‌شود.در برابر خوردگی حشرات و موریانه‌ها مقاوم است.
 • سبک بافت: نقش‌های ظریف رنگی همراه بافت‌های سایه‌دار و چاپ طرح‌های تزیینی هستند که پوششی همچون کاغذ دیواری ایجاد می‌کند.
 • سرامیک ضد اسید: بدنه و لعاب کاشی نسبت به سرامیک از مقاومت کمتری برخوردار است و بر روی دیوار اجرا می‌شود در حالی که سرامیک به سبب مقاوم‌تر بودن بر روی زمین و کف اجرا می‌شود.
 • سرامیک مینیاتوری: سرامیک‌هایی در اندازه کوچک به دو صورت مربع  2/5×5/2 و شش گوش با قطر بیرونی 3/8 cm که به خاطر کوچکی قابلیت نصب راحت در هر سطحی را دارد و در سطوح غیرصاف و منحنی شکل نیز استفاده شده و دارای رنگ بندی متنوع است.به خاطر کوچکی قابلیت آن را دارد که در محیط‌های غیرصاف و منحنی استفاده شود و علاوه بر استخر و سونا در محیط‌های بهداشتی، اداری و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کالیبر

تفاوت جزیی در اندازه کاشی و سرامیک است که بر اثر شرایط تولید رخ می‌دهد. اگر محصول در محدوده میانی باشد کالیبر M و اگر در محدوده کوچک‌تر باشد کالیبر S و اگر در محدوده بزرگ‌تر باشد کالیبر L می‌گیرد. کالیبر با استفاده از دستگاهای اتوماتیک و دقیق محاسبه شده و در کارتن‌های جداگانه بسته بندی می‌شود. برای به دست آوردن محیط زیبای کاشی‌کاری شده ضروری است که از محصولات با کالیبر یکسان استفاده شود.

سخن نهایی

در این مقاله راجع به علم نانو سرامیک صحبت کردیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد. شرکت آرشا سرام با برند ARSHA CERAM پاسخگویی نیاز های صنعت ساختمان با کیفیت و قیمت باورنکردی می باشد. شما زحمت نکشید، ما بهترین متریال ساختمانی را برای شما انتخاب می کنیم.

 
فهرست