طراحی دکوراسیون داخلی خانه

با مرور زمان متراژ خانه ها کمتر شده است و به دلیل تغییر سبک زندگی قسمت های جدید و نو ظهوری از قبیل سینمای خانگی به جمع قسمت های مختلف داخلی خانه ها پیوسته است، در این مقاله قصد داریم نگاه کوتاهی به چیدمان منزل بیندازیم.

هشت مکان ضروری در خانه

آشپزخانه بخشی اثرگذار در خانه

آشپزخانه هم چنان سلطان خانه است .هیچ گاه قسمت های دیگر خانه نمی توانند محدودیت فضای آشپزخانه را جبران کنند، بنابراین به صرف ایجاد فضاهای غیر ضروری از فضای آشپزخانه نکاهید بلکه بیشترین بودجه و  وقت را صرف آشپزخانه خانه نمایید.

فضای آشپزخانه قطعا بخشی اثرگذار در خانه شما است. این روزها با ورود تنوع چشم گیر انواع کابینت آشپزخانه، دیگر فضای آشپزخانه، جایگاهی مهم در طراحی داخلی منزل شما دارد. پس فضاهای داخلی مدرن، نیازمند آشپزخانه مدرن نیز هستند.این موضوع از انتخاب رنگ کابینت ها آغاز شده و در نوع طراحی و جانمایی اجزای آشپزخانه ادامه دارد. در یک آشپزخانه مدرن نیز همچون هر دکوراسیون مدرن دیگری، شرط اول بر هارمونی و سادگی همزمان است. اساسا ورود آیلندها به آشپزخانه ها، جهت مدرن کردن و مینیمال کردن طراحی مدرن آشپزخانه ها است. این بخش اثرگذار در طراحی داخلی آشپزخانه، به سادگی می تواند تاثیری عمیق در ظاهر آشپزخانه شما ایجاد کند.

از دیگر مواردی که باید در طراحی یک آشپزخانه مدرن مورد توجه قرار بگیرد، مبلمان و چیدمان کردن آن است. میزهای نهار خوری مدرن جدیدی وجود دارند که به میز نهار خوری ” اُپنی ” شهرت دارند. همان طور که از اسم این میزها بر می آید، آنها از ترکیبی هوشمندانه با کانتر، آیلند و یا اپن آشپزخانه شکل می گیرند. این میزهای نهار خوری جذاب یکی از جدید ترین مبلمان های محبوب در آشپزخانه مدرن امروزی است که می بایست از کوچکترین فضا، بهترین بهره را ببرند.
اگر قصد دارید آشپزخانه مدرن داشته باشید، به نورپردازی آن نیز توجه کنید. کابینت آشپزخانه زیبا و یا یک میز نهار خوری چشم نواز نمی تواند به تنهایی و بدون یک نورپردازی مناسب، زیبایی و جذابیت خود را نمایش دهد. اگر قصد دارید آشپزخانه مدرن داشته باشید، حتما تلاش کنید از ساده ترین تجهیزات نورپردازی استفاده کنید.

مبلمان و صندلی های کانتر، یکی دیگر از بخش هایی است که باید در داشتن یک آشپزخانه مدرن در نظر بگیرید. گاهی مواقع هیچ چیز بهتر از یک صندلی کانتر راحت نیست. صندلی های کانتر و یا هر مبلمانی که در آشپزخانه قرار می گیرد باید دارای جنسی مناسب و قابل شستشو باشد. به همین دلیل اگر قصد دارید از صندلی کانتر در آشپزخانه خود استفاده کنید، حتما نوعی را انتخاب کنید که علاوه بر مقاومت کافی و هماهنگی با سبک های مختلف آشپزخانه شما، دارای پارچه یا چرمی مقاوم و قابل شستشو باشد. ضمنا تا حد امکان صندلی کانتری را تهیه بفرمایید که نشیمن گاه و تکیه گاهی راحت داشته باشد 

گوشه ای دنج برای رسیدن به آرامش در چیدمان منزل

در زندگی ماشینی و پرمشغله امروزی که آلودگی صوتی آزار دهنده است، حتما باید در دکوراسیون داخلی فضای کوچکی را برای رسیدن به آرامش تدارک ببینیم. این فضا می تواند گوشه از اتاق نشیمن کنار شومینه باشد و یا هر فضای داخل منزل دیگری که فکر می کنید مناسب است. شما می توانید این فضا را با نورپردازی بسیار ملایم و قرار دادن یک یا دو مبل راحتی تک نفره و یک میز کوچک برای قرار دادن فنجان قهوه یا چای مهیا سازید.

برای اینکه خانه ای با آرامش داشته باشید از وسایلی که دوست دارید استفاده کنید. اگر وسایلی که دوست دارید در خانه خود استفاده کنید هزینه بر است می توانید وسایل دست دوم استفاده کنید یا حتی یکسری وسایل را خودتان بسازید. ویی در فضا نیز یافت می‌شوند که به مجموعه‌های کوچک‌تر اداری تقسیم می‌شوند رنگ در طراحی داخلی بسیار تاثیر گذارند و کسانی که کار دکوراسیون انجام می هند همیشه به ترکیب رنگ ها توجه بسیاری می کنند. اگر می خواهید به آرامش برسید از رنگ آبی استفاده کنید و بر عکس اگر به دنبال هیجان هستید از رنگ قرمز استفاده کنید.

استفاده از شمع یا شومینه که فضایی رمانتیک را ایجاد می کنند.همچنین می توانید از گیاهان استفاده کنید مثلا گیاه لاوندر آرامش‌دهنده است. همچنین استفاده از گل و گیاهان زنده به خصوص آن ها که هوا را تمیز می کنند به حس آرامش شما کمک خواهد کرد.
آب‌نما یا آکواریوم ذاتا جزو وسایلی هستند که به فضایی که در آن قرار دارند آرامش را انتقال می دهند. شما با دیدن آبی زلال  و شنیدن صدایش و ماهی هایی که به آرامی در آن حرکت می کنند می توانید حس خیلی خوبی بگیرید.

نوردهی یکی از مهم ترین عناصر هر محیط است، اگر از نور طبیعی استفاده کنید قطعا از آن آرامش خواهید گرفت.
عکس‌های خانوادگی خود را قاب کنید و روی دیوار بزنید و یا روی یه میز کنسول آن ها را در قاب عکس های رنگارنگ بچینید و با تماشای آن ها لذت ببرید

فضای داخلی خانه

طراحی فضای بیرون از منزل

امروزه ایجاد فضاهای نشیمن یا حتی آشپزی بیرون از خانه در حیاط بسیار رواج یافته و از طرفداران زیادی برخوردار است. این کار ایده بسیار خوبی است. توصیه می کنیم اگر ایوان مناسب و خوبی دارید آن را برای گذراندن اوقاتی شاد و آرام کنار اعضای خانواده خود مهیا سازید و در صورت نبود ایوان می توانید حتی در حیاط آپارتمانی خود با توافق همسایگان آلاچیقی را تدارک ببینید تا همه بتوانند طبق زمان بندی از فضای حیاط استفاده کنند و ساعاتی را در آن بسر ببرند.

طراحی فضای سبز زیبا 

وجود یک باغچه سرسبز و زیبا هرچقدر هم که کوچک باشد می تواند روح و زندگی را به خانه شما ببخشد. هم چنین سبب طراوت و شادابی شما گردد. بنابراین وجود آن در هر خانه ای الزامی است. هم چنین اگر فضای کافی در حیاط وجود دارد توصیه می کنیم فضایی مختصر و مفید برای بازی کودکان با تعدادی وسیله بازی تدارک ببینید. تا مجبور نباشید در این ترافیک و شلوغی فرزند خود را مدام به پارک ببرید.

چیدمان منزل

طراحی فضای نشیمن

این فضا علاوه بر اینکه برای دورهم جمع شدن خانواده می باشد، بلکه برای پذیرایی از مهمان نیز استفاده می شود. برای طراحی این فضا از اشکال مستطیل، مربع و دایره که دارای طول و عرض نزدیک به هم هستند بهره برده می شود. مکان مبلمان باید به سمت نمای ساخته شده و یا تلویزیون باشد.
در خانه های سنتی از پشتی ها به عنوان مبلمان استفاده می شده که معمولا در این خانه ها با استفاده از تاقچه ها، اجسام تزئینی در معرض دید قرار می گرفته و از فضای باز میان پنجره ها نهایت بهره را میبردن.

نشیمن جزوی از چیدمان منزل به صورت خصوصی و خودمانی است، یعنی جایی که اعضای خانواده در آنجا دور هم جمع می‌شوند؛ و به گفتگو، تماشای تلویزیون و استفاده از وسایل صوتی و تصویری و سرگرم‌کننده، مطالعهٔ روزنامه یا کتاب، بازی و غیره می پردازند. در این فضا معمولاً یک سری مبل راحت و میز، لوازم صوتی و تصویری و وسایل مربوط به آن، قفسه کتاب، روزنامه، عکس و یادگاری‌های خانوادگی و … وجود دارد.
چنان‌چه فعالیت‌های دیگری نظیر خیاطی، اتو کشی، پذیرایی از میهمانان غیر رسمی، کار با رایانه و مانند آن نیز در این فضا صورت می گیرید، فضایی برای وسایل لازم برای این فعالیت‌ها نیز در آنجا در نظر گرفته می‌شود.

یکی از مواردی که باید در طرح نشیمن خانه مد نظر قرار گیرد، فراهم ساختن شرایطی برای دور هم نشستن اعضای خانواده و تشکیل هرچه بهتر جمع خانوادگی است در نتیجه شاید بهتر باشد که در انتخاب فرم این فضا، به اشکالی که امکان نشستن حلقه مانند را به خانواده می‌دهد فکر کرد و از اشکالی که خیلی کشیده و بی تناسب است، پرهیز کرد. فرم‌هایی نظیر دایره، مربع، چند ضلعی‌ها، که مرکز یا کانون متمرکزی دارند، این امکان را بیشتر فراهم می‌کنند. علاوه بر انتخاب فرم مناسب برای نشیمن بهتر است که چیدمان وسایل آن نیز به شکلی باشد که آن‌ها در مسیر رفت و آمد قرار نداشته باشند و در بخش‌های دنج و گوشه‌ای قرار گیرد. در این حالت امکان دور هم نشستن یا تمرکز بیشتر فراهم می‌شود.

در نظر گرفتن محور توجه جمع افراد نشسته به سوی تلویزیون، شومینه، منظره‌ای زیبا و چشم‌انداز و نظایر آن نیز از دیگر مسائلی است که باید در چیدمان وسایل نشیمن مد نظر قرار گیرد. تلویزیون در نشیمن نباید به گونه‌ای باشد تا نوری که از پنجره به چیدمان منزل می‌تابد مانع از دید واضح و راحت آن برای تماشاگران باشد. 

نیاز به پارکینگ در خانه

حتی اگر اتومبیل ندارید سعی کنید هرگز خانه ای که پارکینگ ندارد را خریداری یا اجاره نکنید، زیرا احتمال اینکه در آینده به دردسر بیافتید زیاد است. به هر حال ممکن است پس از مدتی صاحب اتومبیل شوید و یا مهمانی داشته باشید که اتومبیل داشته باشد و بخواهد شب را در خانه شما بگذراند. بنابراین وجود پارکینگ می تواند آرامش شما را به همراه داشته باشد.
زمانی که فردی برای اولین بار وارد یک ساختمان می شود اولین چیزی که توجه او را جلب می کند پارکینگ ساختمان می باشد. به همین دلیل بهتر است در طراحی پارکینگ حساسیت و دقت لازم را به خرج دهید.

طراحان ساختمان امروزه توجه بیشتری را به دیزاین داخلی پارکینگ ساختمان های مسکونی و تجاری دارند زیرا این قسمت از ساختمان در نزد مشتریان جلوه بیشتری دارد.یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام دیزاین و ساخت پارکینگ باید مورد بررسی قرار بگیرد میزان اندازه و استحکام پارکینگ است و علاوه بر این توجه به ابعاد میزان فضای دسترس در پارکینگ از اهمیت زیادی برخوردار است و شما باید فضای مناسبی را برای پارک اتومبیل ها و باز و بسته کردن درب ورودی و خروجی آن ها و درب پارکینگ در نظر بگیرید.

اگر پارکینگ سرپوشیده است بهتر است سیستم تهویه قوی را در مکانی مناسب نصب کنید تا آلودگی های ناشی از اتومبیل ها در فضای پارکینگ باقی نماند.
برای نورپردازی پارکینگ اغلب از لامپ های هوشمند که دارای سنسور هستند استفاده می شود تا در صورت نیاز این لامپ ها به صورت خودکار روشن شوند. همچنین نورپردازی های مدرن و جالب باعث خلق فضایی متفاوت در پارکینگ می شوند از این رو بهتر است شما بعد از دیزاین داخلی پارکینگ به نورپردازی این قسمت بپردازید

هشت مکان ضروری در خانه

طراحی فضایی برای مطالعه

در دوره ای به سر می بریم که عصر مطالعه و پیشرفت با سرعت نور است، بنابراین هرگز محیط خانه خود را از وجود فضایی برای مطالعه و کار در خانه محروم نسازید و بدانید که وجود چنین فضایی در خانه مانند فضای غذاخوری لازم و ضروری است. بنابراین در دکوراسیون خانه خود اتاقی را برای کار و مطالعه آماده سازید و یا اگر خانه شما دارای محدودیت در فضا است قسمتی از فضای اتاق خواب یا حتی اتاق نشیمن را به این فضا اختصاص دهید.

اولین قدم در ایجاد دکوراسیون اتاق کار، انتخاب اتاقی برای تبدیل کردن آن به دفتر کار یا تعیین منطقه‌ای از خانه به عنوان فضای اداری و مطالعه است. به دنبال یک اتاق یا منطقه‌ای دور از چیدمان منزل برای خود باشید. به این ترتیب می‌توانید خود را از وقفه‌های پر سر و صدا جدا کرده و صرفاً بر روی کار خود تمرکز کنید. به غیر از نیازهای اساسی مانند میز و صندلی، مجموعه وسایل دفتر کار نیازی به فضای زیادی ندارند. تقریباً هر گوشه از خانه می‌تواند به یک اتاق کار یا مطالعه تبدیل شود.
یادداشت برداری از تمام قطعات و وسایل ضروری مورد نیاز برای اتاق کار یا مطالعه، به فرد کمک می‌کند تا بهترین چیدمان را در منزل خود داشته باشد. یک میز کار اداری کاملاً کاربردی و ضروری است.

طراحی نمای ساختمان

نمای ساختمان بعنوان یک پوشش ساختمان محسوب می شود که در دید عموم قرار می گیرد و اگر طراحی نمای ساختمان به خوبی اجرا گردد. باعث می شود هم به شهر یک جلوه خاص داده و به زیباسازی شهر و منطقه کمک بسیار کند. همچنین ما با طراحی نما می توانیم به کاربرد آن ساختمان کمک کنیم به گونه ایی که نشان می دهد این ساختمان مسکونی است یا اداری. پس علاوه بر توجه به طراحی داخلی ساختمان باید به نما و طراحی بیرونی ساختمان نیز توجه بسیار شود.
مزایایی که نمای آجر یک ساختمان داردبرخی وقتی صحبت از نمای آجر پیش می آید همان تصور قدیمی را در ذهن خود از آجر دارند ،یعنی آجرهای پهن با رنگ زرد که در گذشته کاربرد بسیاری داشته اما باید بدانیم امروزه آجرهای مختلفی وجود دارند که میتوان با آن بهترین نمای یک ساختمان را شکل داد.

امروزه به دلیل تنوع رنگ زیاد، سرعت ساخت، دسترس آسان و سازگاری آجر با تمامی اقلیم ها، طرفداران خود را دارد. می توان گفت آجر نسبت به تمامی مصالح ساختمانی که در نمای ساختمان به کار میرود ارزان تر است و از نظر صرفه جویی در هزینه ها میتوان از این نوع متریال استفاده کنید.
همانطور که میدانید در نمای ساختمان از سنگ های متفاوتی میتوان استفاده کرد.

سنگ نما  استحکام، مقاومت بالا و زیبایی خاصی دارد و استخراج راحت، برش و حکاکی روی آن از جمله ویژگی هایی است که سنگ نما میتواند داشته باشد.
دو گروه از نمونه سنگ هایی که میتوان در نما استفاده کرد سنگ های آذرین و سنگ های آهکی هستند که سنگ های آهکی به دلیل اینکه رگه هایی داخل خود دارند، از استحکام کمتری نسبت به بقیه سنگ های نما برخوردار هستند و سنگ های آذرین به دلیل اینکه آب را نمیتواند به خوبی جذب کند باعث می شود به راحتی به ساختمان چسبیده نشود.

کلام آخر

امروزه ایجاد فضاهای نشیمن یا حتی آشپزی بیرون از خانه در حیاط بسیار رواج یافته و از طرفداران زیادی برخوردار است. این کار ایده بسیار خوبی است. در صورتیکه که به یک معمار بینظیر برای طراحی فضای داخلی خانه و چیدمان منزل یا طراحی فضاهای سبز باغ یا پشت بام خود احتیاج دارید با کارشناسان ما در تیم آرشا سرام با برند ARSHA CERAM تماس بگیرید.اصول طراحان ما زیبایی، نوگرایی، مفهوم و پرهیز از تکرار است.

فهرست