بهترین رنگ برای دیوار خانه

چندین راهکار برای انتخاب مناسب ترین رنگ خانه| رنگ در همه ابعاد زندگي جاريست و مفهوم آن به همان گستردگي مفهوم زندگي است. يا به قول «ايتن» رنگ خود زندگي است. استفاده خلاقانه از رنگ در طراحي پارچه، لباس، مبلمان و تزيينات داخلي فضاي زندگي روزانه مي‌تواند به ريتم زندگي ما معناي عميق‌تري بدهد. نقش رنگ در عکاسي و در سينما نيز داراي اهميتي چشم گير است.رنگ نه تنها مي‌تواند سبب ايجاد جذابيت و تأثيرگذاري بر مخاطب شود، بلکه به انتقال معاني و مفاهيم در يک ساختار بصري و تصويري عمق و فضاي بيشتري مي‌بخشد.

رنگ در طراحی داخلی

رنگ چيست؟

رنگ ماده‌اي که با آن چيزي را رنگ آميزي مي‌کنند. رنگ معمولاً از مخلوط رنگدانه‌هاي بسيار ريز و موادي که اصطلاحاً به آنها بست (انواع رزين، صمغ، آب و روغن که مخلوط آن‌ها با رنگدانه‌ها، رنگ‌ها را براي استفاده آماده مي‌کنند) مي‌گويند ساخته مي‌شود.
رنگ به عنوان پديده‌اي است که در چگونگي ديدن و درک آن سه عامل دخالت دارند. اين عوامل عبارتند از:

  1. نور به عنوان منبع فرايند رنگ، که بدون آن رنگ اشيا ديده نمي‌شود.
  2. ساختار مولکولي اشيا که باعث مي‌شود همه يا بخشي از نور تابيده شده به آن منعکس شود و در نتيجه به رنگ همان بخش از طيف نور که از اشيا به چشم منعکس مي‌شود، ديده شوند.
  3. چشم انسان که نور بازتاب يافته از سطح اشيا را در يک فرايند پيچيده به وسيله سلول‌هاي نوري شبکيه تشخيص مي‌دهد. نور پس از عبور از شبکيه توسط اعصاب بينايي به شکل علائمي خاص به مغز انتقال مي‌يابد و اين علائم در مغز به عنوان رنگ ادراک مي‌شوند. توضيح اين که در شبکيه دو دسته سلول نوري وجوند دارد. يک دسته سلول‌هاي استوانه‌اي هستند که با آن‌ها تيرگي‌ها و روشني‌ها تشخيص داده مي‌شود و دسته ديگر سلول‌هاي مخروطي شکل هستند که رنگ‌ها را تشخيص مي‌دهند.

فیزیک رنگ

علم فيزيک چگونگي پيدايش رنگ‌هاي مختلف از تجزيه نور طبيعي را به ما توضيح مي‌دهد. با تجزيه نور توسط منشور، آن دسته از اشعه‌ها که طول موج کوتاهي دارند به رنگ آبي بنفش ديده مي‌شوند و آن دسته از اشعه‌هاي نور که بلندترين طول موج را دارند به رنگ قرمز ديده مي‌شوند. دسته‌اي ديگر از طيف حاصل که داراي طول موج متوسط هستند به رنگ سبز ديده مي‌شوند. در فاصله ميان اين سه دسته طول موج کوتاه، متوسط و بلند سه رنگ ديگر با مرزهاي محو شونده به صورت نوارهاي باريک‌تري قابل رويت هستند که عبارتند از: نارنجي، زرد و آبي.

در واقع هيچ کدام از اين طيف‌هاي رنگين به طور قاطعي از يکديگر جدا ديده نمي‌شوند و هيچ دسته از اين طول موج‌ها با مرز مشخص از ديگري جدا نمي‌شود، بلکه طيف رنگ‌ها از يک سو با رنگ بنفش شروع مي‌شود و به تدريج به آبي مي‌رسد و از آبي به تدريج به سبز تبديل مي‌گردد، آن گاه نوار باريک زرد ديده مي‌شود که به تدريج به نارنجي و سپس به قرمز ختم مي‌گردد. رنگ‌هاي مياني ديگري همچون سبزآبي، سبززرد، زرد نارنجي، قرمز نارنجي نيز وجود دارند، اما به طور قابل تفکيکي ديده نمي‌شوند.

درخشندگی و روشنی رنگ خانه

منظور از درخشندگي، درجه‌اي از روشني يک رنگ است که آن را از درجه د يگري از روشني يا تيرگي همان رنگ متمايز مي‌کند. به تعبير ديگر گام‌هاي رنگي مختلفي که از ترکيب يک رنگ با سياه يا سفيد به دست مي‌آيد با درجاتي از تيرگي خاکستري‌هاي بي‌فام (خاکستري‌هاي حاصل از ترکيب سياه و سفيد) قابل مقايسه هستند. به اين ترتيب درجات مختلف روشنی يک رنگ را ميزان درخشندگي آن مي‌گويند.

رنگ در طراحی داخلی

شدت یا خلوص رنگ در معماری داخلی

منظور از خلوص رنگي درجه سيري يا اشباع رنگ است. به بيان ديگر خلوص رنگي، درجه‌اي از اشباع است که يک رنگ را در خالص‌ترين حالت خود نشان مي‌دهد.

طراحی رنگ داخلی ساختمان

رنگ‌ها در محيط و در مجاورت يکديگر مي‌توانند نمودهاي متفاوتي از خود نشان بدهند و تأثيرات قابل توجهي به روي يکديگر بگذارند. به عبارت ديگر نمود واقعي رنگ در يک ترکيب رنگي خود را نمايش مي‌دهد. با وجود اين که هر کدام از رنگ‌ها از درخشندگي و خلوص ويژه‌اي برخوردارند، اما ميزان درخشش و خلوص آن‌ها در نهايت تحت تأثير رنگ زمينه‌اي است که بر آن قرار گرفته‌اند. به طور کلي رنگ‌ها اگر در زمينه‌هايي تيره‌تر از خود قرار بگيرند خلوص رنگي و درخشش بيشتري از خود نشان مي‌دهند، به مخاطب نزديکتر مي‌شوند و به نظر مي‌رسد نسبت به هنگامي که در زمينه روشن‌تر از خود قرار گرفته‌اند از ابعاد بزرگتري برخوردار هستند.
احساس سرد بودن يا گرم بودن رنگ خانه نيز تحت تأثير رنگ‌هاي مجاور و يا زمينه‌اي که بر آن قرار گرفته‌اند تغيير مي‌کند. به طور معمول رنگ‌  هايي مثل زرد، قرمز، نارنجي و بعضي ترکيب‌هاي آن‌ها به عنوان رنگ‌هاي گرم و آبي، سبز و بعضي ترکيب‌هاي آن‌ها با ساير رنگ‌ها به عنوان رنگ‌هاي سرد شناخته مي‌شوند.

سبزآبي به عنوان سردترين رنگ خانه و قرمز نارنجي به عنوان گرمترين رنگ معرفي مي‌شوند.

رنگی که شما برای هر اتاق انتخاب می کنید فضای اتاق شما را تعریف می کند. طراحان داخلی رنگ هایی را انتخاب می کنند که علاوه بر جاذبه زیبا شناختی، جاذبه عاطفی اتاق را نیز بیشتر کند.

انواع رنگ خانه

رنگ خانه به سه دسته تقسیم بندی می کنند:

  1. رنگ های فعال:این رنگ  باعث می شوند تا عواطف را با میزان تندی رنگ شان تحریک می کنند.رنگ هایی که در این گروه قرار دارند شامل قرمز، زرد و نارنجی می باشند. قرمز، رنگ پر شور و هیجانی است که سیستم عصبی بدن را تحریک می کند. به دلیل شدت و عمق این رنگ، طراحان این رنگ را به عنوان رنگ حاشیه ای استفاده می کنند مثل یک تک دیوار قرمز در اتاق یا قاب عکس قرمز آویزان شده از دیوار. رنگ زرد میزان شادی را در افراد افزایش می دهد، اما طراحان معمولاً از این رنگ استفاده نمی کنند و اما درباره رنگ نارنجی، در صورتی که به طور متعادل استفاده شود، (بیش از حد استفاده نشود) می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس و افزایش اشتها شود.
  2.  رنگ های غیرفعال: این رنگ احساس آرام بخشی را به همراه دارند. رنگ های سبز، آبی و بنفش از جمله رنگ های غیر فعال هستند که تاثیر آرام بخش تری را روی سیستم عصبی ایجاد می کنند. رنگ سبز، اتاق کوچک را ظاهراً بزرگ تر جلوه می دهد و رنگ غالب در طبیعت است. رنگ آبی نیز اندازه ظاهری اتاق را افزایش می دهد و دارای یک اثر آرام بخش می باشد. اما استفاده بیش از حد آن احساس سردی و بی تفاوتی را به همراه دارد. رنگ بنفش خیال انگیزی را پرورش می دهد و باعث آرام شدن سرشت انسان می شود.
  3. رنگ‌های خنثی: این رنگ کم ترین اثر عاطفی را دارند؛ اما باعث تعدیل در رنگ های روشن یا تیره می شوند. رنگ های سیاه، سفید و خاکی جزء رنگ های خنثی هستند. اگر رنگ سیاه به میزان متعادل استفاده شود بسیار برازنده تر خواهد بود؛ در غیر این صورت دلسرد کننده است و باعث افسردگی می شود. رنگ سفید احساس پاکیزگی را اقناع می کند و طراحان از رنگ سفید برای ایجاد هارمونی و تعادل کنار رنگ‌های دیگر استفاده می کنند.رنگ قهوه ای احساس آرامش و راحتی خیال را بیشتر میکند؛ اما باید با ترکیب یک رنگ فعال و یا غیرفعال باشد زیرا احساس خستگی را به دنبال دارد..
تضاد رنگ خانه در طراحی داخلی

طراحان داخلی معمولاً هر رنگ را با رنگ متضادش جفت می کنند تا احساس جذابیت را بر انگیزند. رنگ های محرک و منفصل که در کنار یکدیگر قرار می گیرند عبارتند از: سیاه و سفید، قرمز و سبز، زرد و بنفش، نارنجی و آبی همچنین رنگ مقابل قهوه ای نیز رنگ سبز نعنایی است.

مناسب ترین رنگ خانه در طراحی داخلی

رنگ آمیزی دیوارهای یک اتاق می تواند فضای یک خانه را به کلی دگرگون کند. به کار گرفتن رنگ در خانه بسیار مهم است؛ اما انتخاب رنگ خانه برای دیوارها می تواند برای طراح داخلی غیر حرفه ای تشویش برانگیز باشد. خانم بارابارجاکوبزکه از طراحان داخلی حرفه ای است، می گوید که ۶۰ درصد از عکس العمل یک فرد و برداشتش نسبت به محیط اطراف به وسیله رنگ مشخص می شود، به این معنی که رنگ خانه می تواند در شخص احساس شادی یا عدم امنیت بیافریند.

پس بهتر است قبل از رنگ آمیزی خانه چند نکته را در نظر گرفت. اتاق و فضایی را که می خواهید در آن تغییر ایجاد کنید را در نظر بگیرید، برای مثال اتاق خوابی که با رنگ های سرد و سایه روشن های خنثی رنگ آمیزی شده آرامش بخش است، رنگ های تند همچون آلبالویی و قرمز احساس شورانگیزی می آفرینند. اندازه اتاق را در نظر بگیرید. رنگ های سرد روشن احساس رهایی از غم و غصه را در فضا به وجود می آورند، در حالی که رنگ های خاکی به انسان احساس گرما و حرارت می‌بخشد، احساسی صمیمانه و خودمانی که اتاق را کوچک تر می نمایاند.

اهمیت رنگ آمیزی خانه

مارک مک کولی، یکی دیگر از طراحان داخلی حرفه ای (در مورد اهمیت رنگ آمیزی) می گوید: نحوه انتخاب رنگ دیوارها ۶۰ درصد و انتخاب رنگ روکش های مبلمان ۳۰ درصد و انتخاب رنگ سایر وسایل مورد نظر ۱۰ درصد از تفکرات یک طراح داخلی را به خود اختصاص می دهد. به همین دلیل است که گفته می شود: رنگی که برای دیوارها انتخاب می شود یک اتاق را تحت سیطرۀ خود در می آورد. میزان نور را در فضای اتاقتان در نظر بگیرید. رنگ خانه در نور طبیعی روز طبیعی تر جلوه می کنند. نوارهای فلورسنت سایه های آبی بر روی دیوار می افکنند و نورهای رشته ای فروزان سایه های زرد و گرم ایجاد می کنند.

برای الهام گرفتن در نحوه انتخاب رنگ خانه  به چرخه رنگ موجود در کتاب های طراحی داخلی یا منابع آن لاین اینترنتی سری بزنید. به رنگ های مبلمان و وسایل اتاقی که مصمم به رنگ کردن آن هستید نگاهی بیندازید و آن رنگ ها را در چرخه رنگ بیابید. به رنگ های نزدیک به رنگ شما یا مخالف با رنگ شما نگاه کنید. این رنگ ها به ترتیب رنگ های تک رنگ یا مکمل هستند. دامنۀ رنگ‌های تک رنگ حس آرامش به شما می بخشد، در حالی که دامنه رنگ های مکمل تندی و شور و شوق می آفریند. ترکیب رنگ های مکمل بهترین جایگزین برای نقاط رسمی منزل مانند اتاق ناهار خوری (غذا) هستند، در حالی که طرح های تک رنگ برای اتاق خواب ها مناسب هستند.

برای الهام گرفتن بیشتر در این مورد به فروشگاه های رنگ سری بزنید. کارت های رنگی رایگان یا نمونه های رنگ آماده کوچکی را که معمولاً با قیمت پایین در دسترس هستند جمع آوری کنید. حتی کارت های ترکیب رنگ نیز امروزه به راحتی در دسترس هستند. این کارت ها را به دیوار اتاقتان بچسبانید و چند روزی بگذارید بمانند، یا رنگ های آماده را مستقیماً روی دیوار اتاقتان قرار دهید. هر بار که وارد اتاق می شوید به رنگ ها نگاه کنید و ببینید که کدام رنگ بهترین احساس را در شما به وجود می آورد.

رنگ در طراحی داخلی

دکوراسیون سفید و سیاه

سفيد به همراه خلوصش، يکي از کاربردي ترين رنگ ها در طراحی داخلی يک فضا است؛ زيرا که قابل قرار گرفتن در کنار تمامي رنگ هاست. رنگ مشکي نيز براي ايجاد تمايز و فاصله گذاري بسيار کارساز است. اگر روي قاب عکس و اطراف تصاوير، روي خطوط ، روي کوسن ها و پاي ديوار به کار رود، جلوه زيبا و شيکي خواهد داشت. همه ما تاثير رنگ خانه را بارها در زندگي حس کرده ايم. اين عنصر اساسي در چيدمان منزل نيز نقش تاثيرگذاري دارد. بنابراين با بهره مندي از آن مي توانيم خانه اي شاد، دل انگيز و امن داشته باشيم.

مباحث زيادي در خصوص اين که سياه و سفيد، رنگ هاي واقعي هستند يا نه، مطرح شده است. وقتي تمام طول موج هاي طيف به سطح يک شي جذب شوند، آن شي، سياه به نظر مي رسد و وقتي تمام اين طول موج ها از سطح شي بازتابند، شي سفيد به نظر مي رسد. وقتي سياه و سفيد کنار هم قرار مي گيرند، ترکيب کلاسيک و مکملي را به نمايش مي گذارند که خيره کننده، ناب و زنده است.
اين ترکيب، رنگ هاي ديگر را به حال تعادل در مي آورد؛ نه بيش از حد بر آنها تاکيد مي کند و نه در سايه خود قرارشان مي دهد. خاکستري را هم مي توان با ترکيب دو رنگ مکمل به دست آورد. راهروي خانه خود را خاکستري کنيد. در اين صورت، فضاي بي رنگ و بي جهتي را براي ايجاد دکور مورد نظر خود در اختيار خواهيد داشت. اين ترکيب، اصلا تند نيست و از اهميت ساير وسايل اتاق هم کم نمي‌کند. همچنين اگر خاکستري را بين دو رنگ قوي قرار دهيد، گذر از آنها راحت تر مي شود.

سفيد و سياه به  رنگ خانه جلوه خاصي مي دهند. اگر مشکي را به قرمز اضافه کنيد، نتيجه آن قهوه‌اي تيره مي شود؛ در حالي که سفيد مي تواند قرمز را به رنگ مايه هاي ملايم تري تبديل کند. وقتي از رنگ مايه هاي روشن يک رنگ خاص استفاده مي کنيد مطمئن شويد که اصل اين رنگ، تند و قوي است. در غير اين صورت، به رنگ سفيد با مايه هايي از رنگ مورد نظرتان خواهيد رسيد که بيشتر به ايجاد يک ترکيب کسل کننده مي انجامد. سياه و سفيد ، ابزار مناسبي براي ستايش اهميت سايه در رنگ ها هستند. وقتي مي بينيم که چگونه رنگي مثل آبي از نيلي تيره به آسماني رنگ مي رسد، مي توانيم تفاوت در اشباع رنگ از يک سوي طيف تا سوي ديگر آن را بررسي کنيم. براي فضاهاي مختلف خانه با توجه به سليقه و نيازتان مي توانيد از اين دو رنگ براي آرامش، جذابيت، مهيج بودن در دکوراسيون تان استفاده کنيد.

 کلام آخر

در این مقاله با انواع رنگ خانه، تقسیم بندی رنگ ها، تضاد رنگ ها و تاثیر رنگ در طراحی داخلی، بهترین رنگ برای دیوار خانه آشنا شدید. شرکت آرشا سرام با برند ARSHA CERAM با ارائه طیف وسیع از محصولات به کار رفته در ساختمان، همراه سعی در تامین نیاز مشتریان خود داشته و تداوم و موفقیت این شرکت نشان از رضایتمندی مشتریان است. ما پشتیبان شما هستیم.

فهرست