بازسازی خانه های قدیمی

بازسازی خانه قدیمی قبل و بعدتا به حال به فکر بازسازی خانه خود افتاده اید؟ بدون شک یکی از تاثیرگذارترین مسائل در زندگی هر شخصی مسکن و خانه ای است که در آن زندگی می کند. مکانی که هم می تواند پر از ایجاد شور و شوق زندگی باشد. و هم می تواند ساکنین خود را از زندگی دلسرد و افسرده نماید. آنچه مسلم است این است که هر خانه ای در هر دوره و زمانه ای که ساخته شده باشد، پس از مدتی عمر خود را کرده و فرسوده می شود. و یا در صورت حفظ استحکام نیز ساختار و طرح آن قدیمی شده و با مدل های زیبا و جدید متناسب با مد روز، همخوانی نخواهد داشت.

هر چند که شاید در زمان ساخت خود یکی از شیک ترین و به روز ترین خانه های بنا شده بود. بازسازی خانه یکی از مسئله هایی است که این روز ها افراد درگیر آن هستند. همانطور که می دانید این روزها به خاطر افزایش قیمت مصالح ساختمانی، افراد به جای ساختن خانه های جدید از بازسازی استفاده می کنند.هدف ما از این مقاله ارائه مطالبی سودمند و کلی در رابطه با بازسازی و همچنین مباحثی به صورت جزئی در مورد بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی، خانه های ویلایی، خانه های کوچک، هزینه بازسازی و ارائه ی راهنمایی های جهت بازسازی ساختمان با کمترین هزینه می باشد.

بازسازی منزل علاوه بر ارضای حس زیبایی پسندی فرد می تواند از بسیاری از خطرات جانی و مالی احتمالی نیز پیشگیری نماید.پروسه بازسازی با توجه به نوع کاربری آن ساختمان، هدف مالک از بازسازی، قدمت خانه و بسیاری از عوامل دیگر می تواند متفاوت باشد. به طور کلی آنچه در تمامی بازسازی ها مشترک است طی مراحلی به شرح زیر می باشد. 

مراحل بازسازی خانه

داشتن یک نقشه کلی و تعیین نیازها: این مرحله می تواند به صورت نقشه ای بر روی کاغذ پیاده شود. داشتن دقت و رعایت نکات لازم در این مرحله می تواند منجر به تسریع در باقی مراحل بازسازی و یا برعکس موجب سردرگمی و اشتباه در مراحل بعد شود. بهتر است در صورت نداشتن تجربه و مهارت کافی در این زمینه با کارشناسان و پیمانکاران خبره ما مشورت نمایید.

محاسبه میزان هزینه های مورد نیاز: مرحله بعد از تعیین نقشه نهایی، برآورد قیمت بازسازی خانه و بودجه بندی می باشد. این کار هم می تواند توسط یک متخصص شرکت بازسازی و هم می تواند توسط خود مالک انجام شود. در این مرحله هزینه های لازم برای تهیه متریال و مصالح مورد نیاز و دستمزد نیروی انسانی لازم برآورد می شود. آنچه که در این مرحله بسیار اهمیت دارد مدیریت درست هزینه هاست که خرید یک خانه کنلگی و بازسازی آن را بسیار به صرفه تر از خرید یک خانه نوساز می نماید.

چند نکته مهم: قبل از انجام عملیات بازسازی، در صورت عدم تعویض شیرآلات، لوله کشی ها و برق کشی خانه از سالم بودن آنها اطمینان حاصل نمایید.اگر کار بازسازی را به شرکت ها و پیمانکاران متخصص در این زمینه واگذار می کنید حتما قبل از انجام عملیات به طور کاملا رسمی قرارداد بازسازی را تهیه و به امضای طرفین برسانید تا ملزم به اجرای آنچه توافق شده است باشند.بهتر است در صورت بازسازی های اعضای خانواده را در محل دیگری ساکن نمایید و در صورت نیاز خانه را تخلیه یا لوازم منزل را به صورت بسته بندی شده در یکی از اتاق ها قرار دهید.

در تهیه متریال مورد نیاز قبل از انجام بازسازی دقت داشته باشید که تا جایی که بودجه اجازه می دهد مواد با کیفیت تر و به روزتری خریداری نمایید. در صورت انجام پروسه بازسازی به دست خودتان، قبل از شروع عملیات، مطالعات وخود را در این زمینه افزایش دهید. به کارگیری یک کارگر با تجربه نیز می تواند کمک بزرگی در انجام عملیات بازسازی باشد.

اجرا: این مرحله شامل اجرا و پیاده سازی آنچه که در سه مرحله قبل برای آن برنامه ریزی کرده اید می باشد.یکی از مهم ترین نکات در بازسازی و نوسازی خانه قدیمی، انجام اصولی پروسه تخریب می باشد. از آنجایی بر انجام پروسه تخریب در بازسازی خانه قدیمی تاکید می شود که کمترین قصور و بی تجربگی در این مرحله احتمال مخاطرات جدی مالی و جانی را می تواند در پی داشته باشد.

عملیات تخریب علاوه بر خود خانه مورد بازسازی، می تواند منجر به ایجاد خسارت در ساختمان های اطراف و همسایگان نیز شود؛ به خصوص در مورد خانه های آپارتمانی که علاوه بر همسایگان طرفین، طبقات فوقانی و تحتانی نیز در خطر آسیب های ناشی از تخریب غیر اصولی هستند. پس در مرحله تخریب خانه های فرسوده و قدیمی به مواردی از جمله، استفاده با احتیاط از دریل مخصوص و متناسب با حد تخریب و شناسایی محل های عبور لوله های آب و برق از کف و دیوارهای خانه و مواردی از این دست را مدنظر قرار دهید.

انواع بازسازی

بازسازی دارای مراحل مختلفی است مراحل بازسازی باید دارای اصول و قوانین خاصی باشد. در اینجا انواعی از بازسازی ها را به شرح زیر مورد بررسی قرار می دهیم :

 1. بازسازی خانه کلنگی
 2. بازسازی خانه ویلایی قدیمی
 3. بازسازی خانه های قدیمی
 4. بازسازی خانه های کوچک
  و غیره….
بازسازی ساختمان|سرویس بهداشتی

بازسازی ساختمان

بازسازی خانه کلنگی با توجه به قدمت بالا و عدم امکان استفاده از آن به دلیل داشتن خطرات جانی و مالی برای ساکنین و در حقیقت ریشه ای بودن پروسه بازسازی در این مورد، دارای اصول و فنون خاص خود بوده و انجام آن توسط خود مالک نمی تواند امکان پذیر باشد. استفاده از خدمات یک شرکت بازسازی معتبر و پرسنل متخصص و با تجربه آن هم می تواند از میزان اشتباهات و خسارات احتمالی در فرایند بازسازی های کلنگی بکاهد و هم روند بازسازی را تسریع بخشد. بدین ترتیب پروسه بازسازی منزل کلنگی می تواند شامل مواردی به شرح زیر باشد:

 1. یافتن یک شرکت بازسازی خانه معتبر و با تجربه
 2. بازدید متخصصین و کارشناسان شرکت از پروژه و بررسی موارد فنی و تخصصی
 3. برگزاری جلسه ای میان مالک و متخصصین شرکت جهت مشخص نمودن خواسته های مالک
 4. انجام طراحی و ارائه نقشه خانه بازسازی شده نهایی
 5. تایید نقشه طراحی شده توسط مالک
 6. تعیین زمانبندی و برآورد هزینه های لازم
 7. تعیین فازهای مختلف اجرای عملیات بازسازی و اولویت بندی آنها
 8. نظارت صحیح بر اجرای طرح بازسازی 

بازسازی خانه های قدیمی

امروزه با گسترش زندگی شهرنشینی و شلوغی اکثر شهرهای بزرگ تعداد خانه های ویلایی بسیار کم شده و افراد بیشتر به زندگی آپارتمانی روی آورده اند. دیگر از لذت زندگی در خانه های ویلایی و حیاط دار بزرگ خبری نیست و شاید به همین علت باشد که تا یک تعطیلی چند روزه پیش می آید مردم به مسافرت و به خصوص سفر به شهرهای خوش آب و هوای شمال روی می آورند. برخی افراد ممکن است برای این سفرهای هر از چند گاهی خود به شمال، ویلایی نوساز بخرند یا ویلایی قدیمی خریده و آن را مورد بازسازی قرار دهند.

برخی افراد نیز برای تعطیلات و آخر هفته های خود و خانواده شان خریداری باغی کوچک و باصفا یا خانه ای ویلایی در اطراف شهر خود را ترجیح می دهند.بازسازی ویلاها در شمال کشور نسبت به خانه های ویلایی در سایر شهرها تفاوت هایی دارد. به دلیل آب و هوای این منطقه، ویلاهای شمال زود به زود نیاز به بازسازی دارند، تاسیسات، لوله ها و کابینت های آشپزخانه در این منطقه به دلیل رطوبت زودتر پوسیده خواهند شد و در انتخاب متریال، بایستی حداکثر دقت صورت پذیرد و موادی تا حد امکان مرغوب، ضد آب و مقاوم در برابر زنگ زدگی تهیه شود. بهتر است  از کاغذهای دیواری با جنس پی وی سی مقاوم استفاده شود.

بهترین ایده برای بازسازی خانه ویلایی طرح هایی با داشتن پنجره های بزرگ شیشه ای جهت داشتن ویویی بی نظیر از طبیعت اطراف است. بازسازی و حیاط نیز ، در دادن جلوه ای زیبا به خانه بسیار موثر است. کاشت گلها، درخت و درختچه های تزیینی و میوه دار مختلف و همچنین یک آلاچیق رویایی در حیاط می تواند در بازسازی و طراحی مدنظر قرار گیرد. البته دقت داشته باشید که در ساخت آلاچیق بایستی از جنس ضد رطوبت و مقاوم استفاده شود.

بازسازی ویلا

اگر خانه ویلایی خریداری شده قدیمی باشد نیاز به نوسازی و بازسازی خواهد داشت. در بازسازی منزل ویلایی دقت داشته باشید که اگر تاسیسات و لوله کشی آن قدیمی هستند نوسازی و تعویض آنها قبل از اسباب کشی را مدنظر قرار دهید.
در نوسازی خانه های ویلایی بازسازی نمای بیرونی خانه نیز بایستی مورد توجه قرارگیرد.

توجه به دکوراسیون داخلی خانه های بازسازی شده با توجه به متراژ بالای اکثر این خانه ها بسیار حائز اهمیت می باشد.
استفاده از گیاهان طبیعی در طراحی و بازسازی فضای خانه های ویلایی می تواند بر زیبایی و جلوه این خانه ها بیافزاید. با توجه به نورگیر بودن عالی اکثر خانه های ویلایی، پرورش گل و گیاه در این خانه ها با توجه به ذوق و سلیقه افراد خانه می تواند بسیار لذت بخش باشد.
در بازسازی خانه های ویلایی در نظر داشتن پنجره ای بزرگ در بخش سالن پذیرایی یا نشیمن خانه ایده ای عالی می تواند باشد.

بازسازی خانه های کوچک|آشپزخانهبازسازی خانه های کوچک

گاهاً تنها روش برای بالا بردن کارایی خانه بازسازی می باشد. طراحی داخلی نادرست در ابتدای بنای یک خانه  فضای داخلی آن را کوچکتر از آنچه که هست نشان دهد، این مسئله متاسفانه درخانه ها و آپارتمان های با متراژ پایین بسیاری است. طراحی بد نقشه و چیدمان نامناسب از عوامل موثر در پدید آمدن این مشکل و بازسازی اصولی و تغییر دکوراسیون داخلی، تنها راه چاره برای رفع این مشکل هستند.

در بازسازی منزل های کوچک بایستی در نظر داشت که وجود دیوارهای آجری و گچی به منظور جداسازی  آشپزخانه از سایر فضاها می تواند خانه را کوچکتر و دلگیرتر نماید، بهتر است این دیوارها در صورت حایل نبودن تخریب و به جای آنها از طرح های اپن و امروزی استفاده شود. استفاده از رنگ های روشن و ملایم نیز در بازسازی خانه های کوچک می تواند فضای خانه را دلبازتر نماید.بهتر است هزینه بازسازی به خصوص هزینه بازسازی خانه قدیمی توسط شرکت یا پیمانکار مجربی برآورد گردد تا امکان ایجاد اشتباه در آن به کمترین حد خود برسد. 

قبل وبعد بازسازی آشپزخانه

گروه بازسازی خانه آرشاسرام

همانطور که می دانید مراحل بازسازی در تمام مکان ها مشخص بوده .این مراحل به شرح زیر می باشند:

 1. اقدام نمودن به بازسازی منزل های قدیمی
 2. انتخاب کردن سبک دکوراسیون خانه خود
 3. انتخاب بین استفاده از رنگ یا دیوار پوش
 4. تعمیر کردن یا اجرا کردن کفپوش
 5. تغییرات در نقشه ساختمان و تعویض کردن محل اتاق
 6. افزایش و کاهش تعداد اتاق ها
 7. بازسازی حمام و دستشویی
 8. بازسازی محیط خارجی خانه
کلام آخر

شرکت آرشاسرام با برند ARSHA CERAM بازسازی تمامی این مراحل را با نهایت دقت و کیفیت انجام می ‌دهد.لذا شما می توانید خانه های قدیمی و فرسوده خود را به این شرکت بسپارید. هدف اصلی گروه آرشاسرام ایجاد خانه های زیبا و جلب رضایت مشتریان می باشد. لذا آن ها قبل از اقدام به بازسازی با شما یک جلسه مشاوره برگزار می کنند. در این جلسه با سلایق شما آشنا می شوند.

هم چنین آن ها میزان هزینه مدنظر برای تغییرات را از شما می پرسند، تا بر اساس آن هزینه، به برنامه ‌ریزی بپردازند و بتوانند با حداقل امکانات بیش ترین تغییرات و زیبایی ‌ها را ایجاد کنند. شما می توانید با سپردن خانه های فرسوده خود به آرشاسرام خانه های جدید و زیبا تحویل بگیرید. باور این امر اگر چه سخت است اما گروه آرشاسرام این امر محال را ممکن ساخته است.

فهرست