صفر تا صد طراحی داخلی ساختمان

یکی از مهم ترین اصول در طراحی داخلی ساختمان های امروزی توجه به موضوع طراحی داخلی می باشد. به گونه ای که حتی در ساختمان هایی با متراژ کم هم سعی بر آن شده که به این مسئله پرداخته شود .به منظور آشنایی با مبحث طراحی داخلی و اصول مرتبط با آن، انواع سبک معماری داخلی، قیمت طراحی داخلی بیشتر آشنا شوید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی منزل

طراحی داخلی به عنوان یک هنر، حرفه و صنعت شناخته شده است. طراحی داخلی ساختمان بهبود فضای داخلی ساختمان­ برای انجــام فعالیت­ های روزانه مثل کار و زندگی می باشد .قطعا نیاز است طراحی با توجه به محیط پیرامون آن انجام شود. فضای داخلی به یک ساختمان روح می دهد. محیط داخلی از طرفی اثری مســـتقیم روی روش انجـــام فعالیت­های ما درآن محیط دارد واز طرف دیـــگر بر روی تفکر، احـــوال و خلق و خوی ما تأثیر گذار است. هدف از طراحی داخلی، بهتر کردن کارکرد روانی و فیزیکی محیط، برای آسایش و زندگی راحت در آنجاست. فضای داخلی ساختمان، بدون طراحی داخلی یا اساسا قابل استــــفاده نیست، یا کارآیی لازم را ندارد.

طراحی داخلی دارای سبک های متنوعی است که در ادامه به معرفی 5 سبک طراحی داخلی منزل می پردازیم.

طراحی داخلی مدرن

طراحی داخلی مدرن پرطرفدار در عین حال ساده و جذاب می باشد. مدرن یک عبارت وسیعی است که در حیطه طراحی، به خانه هایی که با لاین های صاف و مرتب، پالت رنگی ساده و متریال هایی نظیر شیشه و استیل طرح ریزی شده است گفته می شوند. در این نوع سبک حس سادگی در تمام عناصر خانه از جمله مبلمان دیده می شود. روشنی، شفافیت، هموار و صیقلی از خصوصیاتی هستند که در این نوع سبک شاهد آن هستیم. علت اصلی محبوبیت این سبک اجتناب از شلوغی و تزئینات اضافی است. یکی از خصوصیات عمده در طراحی داخلی مدرن، بکارگیری اشکال هندسی شفاف نظیر چهارگوش ها و دوایر می باشد. تلفیق این دو با هم ترسیمی روشن و واضح از معنی مدرنیته را مقابل شما می گذارد.

مثلا یک عنصر اساسی که آشپزخانه مدرن را دوست ‌داشتنی ‌تر می‌کند، استفاده از چوب برای طبیعی‌ تر جلوه دادن فضاست. رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرم، طوسی روشن از رنگ‌های اصلی در این سبک هستند.

طراحی داخلی کلاسیک

طراحی داخلی کلاسیک

سبک طراحی مدرنیته و امروزی همواره دو نوع سبک کاملا متمایز از هم می باشند که بیشتر به جای همدیگر بکار برده می شوند. اختلاف عمده این دو نوع سبک در این است که سبک مدرنیته نمایشی از طراحی است که در سده بیستم آغاز شده است. از سویی سبک کلاسیک منعطف پذیری بیشتری داشته و تعهد آنچنانی به سبک ویژه ای ندارد. این سبک با پیروی از مد طراحی می شود و شناور است. به عنوان مثال در این سبک امکان دارد ناظر لاین های خمیده در طراحی مورد نظر باشیم در صورتی که در سبک دکوراسیون مدرن این مسئله به هیچ وجه پیش نمی آید. افزون بر این در سبک طراحی کلاسیک آرامش و صمیمانه بودن محیط از اهمیت بسزایی برخوردار است.

طراحی داخلی کلاسیک کمی شلوغ تر از مدرن است. دارای دیوارهای گچبری شده و تزئینات شگفت انگیز می باشد مثلا از سبک های مختلف آشپزخانه کلاسیک استفاده از متریال و مدهای جدید در طراحی، لبه های برش خورده، سادگی، درخشانی، استفاده از خطوط صاف می باشد.

طراحی داخلی نئوکلاسیک

این سبک ترکیبی از سبک کلاسیک و مدرن است. در این سبک بطور ترکیبی از مبلمان و وسایل و تزیئنات هر دو سبک استفاده می شود. رنگهای غالب در این سبک بیشتر رنگهای مات و خنثی برای دیوارها و مبلمان می باشد.

طراحی داخلی روستیک

سبک روستیک همواره با بکارگیری المان های طبیعی نظیر چوب و سنگ و اجرای روشی شبیه به سبک زندگی روستایی معرفی شده است. طراحی داخلی با این نوع سبک ، محیطی خودمانی و صمیمی ایجاد نموده و راهی به گذشته رایج و ساده ما به شمار می آید.

سبک های معماری داخلی
سبک های معماری داخلی سنتی

برخلاف طراحی‌های مدرن که سادگی اصلی‌ ترین ویژگی آن‌ها است، در طراحی سنتی برای شیک شدن فضاها جزئیات و تزئینات زیادی به کار می‌رود. مثلا در آشپزخانه‌های سبک سنتی بیشتر از متریال‌های طبیعی مثل چوب سخت و سنگ استفاده می‌شود. در زیر با 3 سبک از طراحی داخلی سنتی آشنا خواهیم شد

 1. سبک طراحی داخلی سنتی غرب: در این سبک ناظر عناصر کلاسیک با مبلمان لوکس با مقدار بسیاری وسایل تزئینی هستیم. از جمله خصوصیات این سبک می توان به بکارگیری پالت های رنگی پر رنگ، چوب های تیره ، گوناگونی بافت های بکار برده شده در دکوراسیون، مبلمان با پارچه های مخملی و بکارگیری خطوطی کمانی و قوس دار اشاره کرد.
 2. سبک طراحی داخلی سنتی شرق دور: مقصود از شرق دور کشور هایی نظیر ژاپن و چین می باشند. این نوع طراحی خیلی ساده بوده و این سادگی نشانگر شیوه زندگی خاضعانه و عاری از تجملات ساکنین این نواحی می باشد. میز و صندلی کوتاه به شکل مربع، تشک را به جای تخت استفاده کردن، پنجره و درهای کشویی ، نقش های مینیاتوری همگی یادآور فیلم های قدیمی شرقی می باشند.
 3. سبک طراحی داخلی ایران باستان: در بین انواع سبک نگرشی به دوره هخامنشی و پس از آن دارد. بکارگیری کنده کاری های هخامنشی، بکارگیری تندیس های هخامنشی و قدیمی، بکارگیری پالت رنگ خنثی نظیر کرم، سفید به همراه رنگ های زیبایی مثل آبی ارغوانی و زرشکی و… از خصوصیات اصلی اینگونه سبک می باشند. در این نوع سبک طراحی داخلی  اکثرا المان ها و اشکال گوشه دار به کار برده شده است تا سلطه، عظمت و شکوه پادشاهی کشور ایران به نمایش گذاشته شود.

نکات مهم در طراحی داخلی 

در معماری داخلی بایستی به عوامل و مسائل خاصی دقت کرد که هریک از آنها می تواند خود یک موضوع کاملا جداگانه با زیرمجموعه های بسیاری باشد. چیدن هریک از این قسمت ها در پیرامون همدیگر مانند یک پازل یاری رسانده تا در کل یک چیدمان بی مانند و زیبا را مشاهده کنیم. عوامل مهم در طراحی داخلی عبارتند از:

 • پلان و نقشه ساختمان: عمده ترین قسمت در تعیین سبک طراحی ساختمان، نقشه و پلانی است که در اختیار دارید. شیوه تقسیم فضا، داشتن یک نقشه مناسب و پی ریزی درست آن به شما یاری می رساند تا بتوانید گزینه های بهتری داشته باشید و عرصه بهتری را ایجاد کنید.
 • عناصر بصری: این المان ها از نقطه، خط، شکل آغاز و به بافت، رنگ، جنس لوازم خاتمه می یابد. به منظور اینکه یک طراحی داخلی خاص و زیبا ایجاد کنید ، احتیاج دارید تا همه المان های بصری را به صورت مطلوبی بشناسید و با اثربخشی آنها بر روی مخاطب کاملا آگاه باشید. این آگاهی در انتخاب صحیح لوازم و عناصر دکوری تاثیر بسزایی دارد. المان های بصری دارای انواع متنوعی هستند که حاوی مبلمان، تابلو ها، لوستر ، پرده ، مجسمه  و… می باشند. در حقیقت بایستی بیان کرد تعیین این عناصر است که تاثیر بسزایی در سبک های متنوع دکوراسیون داخلی دارد، در این صورت در تعیین این عوامل بایستی تمام تلاش خود را بکار برد.
 • نور: بکارگیری نورپردازی در معماری داخلی تاثیر بسزایی دارد. نورپردازی درست و اصولی با نور کافی، انتخاب رنگ نور مناسب و زاویه درست به زیباتر مشاهده شدن هر چه بیشتر محیط کمک بسزایی می کند.
 • تعادل: تعادل در دکوراسیون داخلی تاثیر بسزایی دارد. همواره این مورد را در معماری داخلی با دو سبک متمایز نماندد تعادل متقارن و غیر متقارن ارائه می دهند.
 • نقاط کانونی: از دیگر عوامل عمده در طراحی داخلی دقت به نقطه کانونی است. مقصود از این مورد قسمتی از محیط است که نگاه ها را به سوی خود می کشاند. این نقطه می تواند شامل مبلمان،پرده، مجسمه، گیاه یا هر عامل مهم دیگری باشد.

قیمت طراحی داخلی
قیمت طراح داخلی

قیمت حق الزحمه یک دکوراتور به فاکتور هایی نظیر موقعیت و بخش دکوراسیون یک آپارتمان (دکوراسیون داخلی اتاق خواب، آشپزخانه، پذیرایی و…) تعداد خدمات مورد نظر جهت دکوراسیون داخلی و مقیاس حجم کار وابسته هستند. طراحی و دکوراسیون داخلی یک کار کاملا تخصصی است و اگر طراح و دکوراتور داخلی تجربه و دانش کافی نداشته باشد، نمی‌تواند رضایت مشتری شما را جلب نماید .

عوامل موثر بر قیمت طراحی داخلی

قیمت حق الزحمه یک طراح داخلی به فاکتور هایی نظیر موقعیت ،بخش های مختلف یک آپارتمان (اتاق خواب، آشپزخانه، پذیرایی، ورودی، لابی و …)، تعداد طبقات و خدمات مورد نظر، مقیاس حجم کار وابسته است. طراحی و دکوراسیون داخلی یک کار کاملا تخصصی است و اگر طراح و دکوراتور داخلی تجربه و دانش کافی نداشته باشد، نمی‌تواند رضایت مشتری را جلب کند.
در زیر با عواما موثر بر قیمت طراحی داخلی آشنا خواهید شد:

 • کاربری ساختمان: مسکونی، ادارای، تجاری بودن پروژه از عوامل مهم تعیین قیمت می باشد.
 • موقعیت و مکان پروژه: مکان پروژه ،شرایط آب و هوایی در قیمت تاثیر گذار است
 • متراژ پروژه: مساحت از عوامل مهم تعیین قیمت است. هم چنین تعداد اتاق ها، تعداد سرویس ها، متراژ آشپزخانه و تعداد کابینت ها به حجم کار  و زمانیکه که برای طراح نیاز است اضافه می شود
 • سبک درخواستی: شامل سبک های مدرن، کلاسیک، نئوکلاسیک و … می باشد.
 • نوع متریال و تکنولوژی درخواستی در طراحی
 • میزان تغییرات احتمالی کارفرما

معمولا افراد فکر می کنند سپردن این کار به طراح داخلی ممکن است برای آن ها بسیار پر هزینه باشد اما ما به شما این اطمینان را می دهم که با کمک گرفتن از افراد با تجریه و متخصص، بعد از پایان کار متوجه خواهید شد که به میزان زیادی در هزینه ها صرفه جویی کرده اید و اگر خودتان دست به کار می شدید نه تنها طرح نهایی مطابق میلتان نمی شد، بلکه هزینه بیشتری را متحمل می شدید.

تعیین قیمت طراحی داخلی

یکی از مسائلی که در حال حاضر در بین دکوراتورها به چالش کشیده شده موضوع قیمت طراحی داخلی است. دکوراتور ها جهت مشخص کردن قیمت طراحی و دکوراسیون داخلی شیوه های متنوعی را بکار می برند، این روش ها عبارتند از:

 • درصدی: دستمزد درصدی، بر اساس هزینه هایی که کارفرما انجام می دهد، تعیین می شود.
 • ساعت کاری: قیمت خدمات و مشاوره ای که طراح ارائه می دهد بر حسب ساعت محاسبه خواهد شد. ارزیابی قیمت به شکل ساعتی برای پروژه هایی که کوچک هستند گزینه مطلوبی می باشد.
 • متر مربع یا مساحت نقشه: برخی از طراحان دستمزد خود را براساس مترمربع با کارفرما تعیین می کنند و بعد از ارزیابی متراژ، کارفرما را از حق الزحمه خود آگاه می کند.
 • توافقی: این نوع قرارداد بدین صورت است که کارفرما و طراح برای انجام یک خدمت مشخص شده بر اساس یک قیمت با همدیگر به توافق می رسند.

طراحی داخلی ساختمان
چه خدماتی را از طراح داخلی ساختمان انتظار دارید؟

در ابتدای کار انتظاراتی که از طراح دارید را تعیین کنید، آیا فقط می خواهید در این زمینه به شما مشاوره دهد و یا این که می خواهید طراحی کامل ساختمان از جمله نقشه کشی، طراحی داخلی، طراحی نما را به او بسپارید؟ ذکر این نکات بسایر مهم می باشد، برخی از طراحان داخلی خدمات محدودی و برخی دیگر نیز خدمات گسترده ای را به مشتری خود ارائه می دهند. پس لازم است که از ابتدای کار انتظاراتی را که در انجام این کار از طراح دارید را مشخص کنید تا از این طریق طراح خود را با اصول و فکر شما هماهنگ کنید و هم اینکه شما متحمل هزینه بیشتری نشوید. انواع خدماتی که طراح داخلی می تواند به شما ارائه دهد شامل موارد ذیل می باشد:

 • مشاوره حضوری، دیدن مکان پروژه
 • کشیدن نقشه، ارائه پلان های کلی ساختمان
 • طراحی داخلی همه فضاها و ارائه عکس های سه بعدی یا 3D
 • طراحی نمایی ساختمان
 • طراحی فضای سبز پشت بام ساختمان
 • مشاوره خرید
 • نظارت بر اجرای پروژه

کلام آخر

معمولا در پروژه های ساختمان یک تیم برای طراحی و یک تیم برای اجرا و یک تیم برای خرید متریال مدنظر گرفته می شود و یا کارفرما بخشی را خود به عهده می گیرد. اما مشکلی که در حین کار به ایجاد می شود عدم هماهنگی این سه تیم و اجرا نشدن طرح اولیه است.
ما در آرشا سرام با برند ARSHA CERAM با داشتن یک تیم کامل و هماهنگ هر سه مرحله را در کیفیت بالا و در کوتاهترین زمان ممکن برای شما انجام خواهید داد. زیرا با سپردن این کار به افراد با تجربه تا حدود زیادی از نظر هزینه برای شما صرفه جویی خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست